Сурови барчета с фъстъчен тахан
Завръщам се с един от най- вкусните десерти, които съм правила напоследък- трислойни сурови барчета с фъстъчен тахан. Първоначалната идея беше да е с лешников тахан, но имах изостанал половин буркан фъстъчен, който така или иначе мислим скоро също да пуснем към асортимента си от тахани.
Пригответе се за много плътен и шоколадов вкус, който няма да ви позволи да си вземете само 1 барче, повярвайте ми. Първо обаче задължително ги оставете да престоят една нощ в хладилника- да, цяла нощ, за да стегнат добре.
Защо барчета?
Направих ги на малки квадрати, за да не изядем всичко наведнъж у нас. А и са удобни като форма за път, за кутия в колата или увити във фолио за планината (при сегашните температури). Освен това, така може най- ясно да се види трислойната им структура и стоят красиво, поне според мен. Вие може да ги направите и на бонбони, малки хапки или дори да използвате формичка за сладки- както ви е на сърце. Тогава поливането с разтопен шоколад ще е малко по- предизвикателно, но вкусът ще си е същия.
Как да изберем тахан?
Всъщност, тук няма верен отговор. При избора на тахан за мен има едно правило- да съдържа 100% ядки и нищо друго. В направата на тахани няма нужда от добавки като захар, палмова мазнина, соев лецитин и други познати и непознати неща. Ядките се изпичат, смилат и правят маслото- толкова е просто и лесно. Те съдържат своята си мазнина, която в процеса на смилане допринася за кремообразната текстура.
Таханите и маслата се различават на вкус заради начина, по който са смелени ядките- с люспи или без; времето, за което са изпечени- това е фундаментално; а и по това до колко прясна е ядката. Не съм специалист тук, но това са основните компоненти, които различават таханите. Има и такива с кремообразна текстура и по- хрупкава такава, когато се включват и парченца ядки (отнася се предимно за фъстъчените, досега не съм срещала бадемов, например, с парченца бадем).
При моя лешников и бадемов тахан има само изпечени ядки, направени по най- добрия за вас начин. Вкусът и многократните ви поръчки го потвърждават!
Какво научих за фъстъците?
Прочетох малко повече за фъстъците и да, те спадат към семейството на бобовите растения като ботанически вид. Според хранителната си стойност могат да се причислят към ядките. Растат под земята, за разлика от орехи, бадеми и лешници например.
Заобичах фъстъченото масло преди 10 години, когато го опитах за пръв път в Америка. Там го използват навсякъде, за почти всичко и в шкафовете на типичния американец е пълно с няколко вида от него. Аз и досега си харесвам повече кремообразното и използвам него в десертите. Има добро количество протеин във фъстъченото масло- около 8 грама на 2 супени лъжици, в зависимост от марката и това дали е с напълно изчистен състав. Цената му е сравнително добра и изобщо- няма причина да не го използвам в кухнята си.
За да бъде класифициран като натурален, фъстъченият тахан трябва да съдържа поне 90% фъстъци, без изкуствени подсладители и овкусители. За да го стабилизират, някои производители добавят хидрогенирани мазнини, както се виждат от етикетите. Затова аз или си купувам 100% истински фъстъчен тахан, или се опитвам да си направя такъв вкъщи.
Очаквайте това да бъде третият продукт към селекцията ни с тахани- след лешниковия и бадемовия.
Показвам ви общо 7 съставки, които са разделени в трите слоя. Понеже имах останал малко фъстъчен тахан, и барчетата се получиха малко като количество- двамата със Стефан ги изядохме за три дни. Измервах всичко в супени лъжици и така оставям рецептата- не е с такава точност, колкото грамовете, но 11,6 гр какао ми звучи сякаш по- скоро ще ви затрудня и откажа, отколкото мотивирам да ги направите.
продукти:
- /За около 10 барчета/
- 1- ви какаов слой:
2 с.л. какао
50гр овесено брашно /аз смелих овесени ядки в мелничка/
1 с.л. кокосово масло
2 с.л. кленов сироп
- 2-ри таханов слой:
150гр фъстъчен тахан /ще стане и с по-малко, и с повече – просто ще се промени дебелината на барчетата/
1 с.л. кокосово масло
2 с.л. кленов сироп
щипка морска сол
- 3-ти шоколадов слой:
черен шоколад за разтапяне /аз ползвам само Гайо, тук разтопих две блокчета/
1 нарязан банан
щипка морска сол
МЕТОД:
- За основата: В купа смесете какаото и овесеното брашно. Аз напоследък си купувам безглутенови овесени ядки /нямам непоносимост към глутен, просто се опитвам да не ям всеки ден/, които смилам в мелничка и е доста лесно.
- Към сухите съставки добавете кленовия сироп и разтопеното кокосово масло на водна баня. Смесете всичко хубаво и го разстелете в малка формичка върху хартия за печене. Не пропускайте хартията, за да може на следващия ден лесно да надигне барчетата от нея.
- Оставете разстелената смес от първия слой да се охлади, докато правите втория: Ако фъстъченият тахан е много гъст, както беше при мен, затоплете го на водна баня за 5-6 минути, като бъркате през повечето време.
- Когато се втечни, дори и малко, добавете към него разтопеното кокосово масло и кленовия сироп, разбъркайте енергично и поръсете с щипка морска сол.
- Излейте цялата смес равномерно върху първия слой, който вече трябва да се е втвърдил. Загладете отгоре с нож и пак оставете в хладилника, докато направите последния слой.
- При третия слой си има пълна свобода, но аз заложих на класиката банан и шоколад. Нарежете един малък банан на кръгчета и ги подредете равномерно върху барчетата преди да излеете шоколада.
- Него го разтопете на вода баня с малко косово масло или ядково мляко, за да се втечни. Полейте цялата смес- и не се тревожете, може да се разтече отстрани, но ние не се стремим към перфектна форма, а към вкусен и богат десерт.
- Поръсете отгоре с щипка морска сол и приберете барчетата в хладилник за през нощта. Един час няма да им е достатъчен, за да стегнат – повярвайте ми, няма да са толкова вкусни. Трябва си време.
- Преди сервиране ги нарежете в желаната от вас форма- те са вече достатъчно стегнати и може да ги нападате без притеснения.
С чаша кафе или Бейлис с допълват чудесно. И не, няма да спрете след първото, колкото и да са ви заситили! Неслучайно казах в началото, че това е един от най- вкусните десерти, които напоследък съм правила.
*Използван източник: The Peanut Institute